Orzeczenie rozwodowe w którym została ustalona wina w rozkładzie pożycia przede wszystkim kształtuje późniejszy obowiązek alimentacyjny byłych małżonków względem siebie, z czego tak naprawdę nie wielu rozwodzących się małżonków zdaje sobie sprawę. Dla większości rozwód z orzekaniem o winie ma na celu swego rodzaju zemstę na współmałżonku i chęć jego upokorzenia, nawet wówczas, gdy obiektywnie rzecz biorąc nie ma przesłanek by winę małżonkowi przypisać.

Bez wątpienia zdarzają się jednak sytuacje, że rozwód z orzekaniem o winie jest nie tylko prawnie uzasadniony, lecz również moralnie, gdyż tak będzie po prostu sprawiedliwie, praktyka pokazuje jednakże, iż częściej z orzeczenia o winie rezygnują osoby, które mają argumenty i powody by winę ustalić, niż małżonkowie po których stronie przesłanki do orzeczenia winy nie występują.

Rozważając rozwód z orzekaniem o winie pamiętać należy o kilku kwestiach, gdyż postępowanie w którym wina będzie ustalana jest nieco bardziej „wymagające”, niż proces bez orzekania o winie. W pierwszej kolejności zauważyć należy, iż jeśli dążymy do uzyskania wyroku rozwodowego w którym wyłącznie winnym rozkładu pożycia ma zostać wskazany współmałżonek, należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż takie postępowanie może trwać nawet kilka lat, podczas gdy rozwód bez orzekania o winie może zakończyć się już na pierwszej rozprawie, czyli w kilka miesięcy od wniesienia powództwa.

Jeśli więc domagamy się rozwodu z orzekaniem o winie tylko „dla zasady”, gdyż brak jest do wydania takiego orzeczenia przesłanek, należy zastanowić się czy z tego powodu warto prowadzić kilkuletni proces, który dodatkowo najpewniej nie zakończy się wydaniem satysfakcjonującego orzeczenia, gdyż jeśli sąd nie dopatrzy się wyłącznej winy jednego małżonka w rozkładzie pożycia, wówczas może wydać orzeczenie w którym oboje małżonkowie zostaną uznanych za winnych, w najlepszym natomiast przypadku, sąd może uznać, że żaden z małżonków nie ponosi winy rozkładu pożycia, a taki skutek następuje również wówczas, gdy sąd zaniechał orzekania o winie na zgodne żądanie małżonków.

Pamiętać ponadto należy, iż postępowanie rozwodowe w którym ustalana jest wina zwykle wymaga zaangażowania profesjonalnego pełnomocnika, a więc proces taki wiąże się z większymi kosztami. Oczywiście w przypadku, gdy w postępowaniu rozwodowym małżonkowie wnieśli o zaniechanie orzekania o winie, również każdy z nich może występować z pełnomocnikiem, jednakże wówczas wynagrodzenie pełnomocnika jest zwykle ustalane na niższym poziomie, gdyż są to procesy krótsze, wymagające mniej pracy i zaangażowania, w przeciwieństwie do postępowań w których wina jest ustalana. Najistotniejszym jednakże argumentem przemawiającym za tym, żeby nie dążyć do rozwodu z orzekaniem o winie, gdy nie ma ku temu przesłanek, jest dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków.

Przeczytaj także:

Rozwód bez ustalania winy – czy warto się na niego zdecydować dla dobra dzieci pomimo tego, że są przesłanki aby winę ustalić?

Jak uzyskać prawo do opieki nad dzieckiem po rozwodzie?

Co oczywiste, rozwód dotyka całej rodziny, również dzieci, nawet wówczas, gdy rodzice nie do końca zdają sobie z tego sprawę, niestety niezwykle rzadko rodzice postanawiają rozstać się w przyjaznej atmosferze. Rozwodowi zwykle towarzyszy rozczarowanie, żal do współmałżonka, uczucie niesprawiedliwości, jeśli jednakże małżonkowie potrafią poskromić te emocje właśnie ze względu na dzieci, gdyż fakt, że oni się rozwiodą nie spowoduje, że przestaną być rodzicami, wówczas istnieje spora szansa, że będą potrafili się porozumieć, aby współdziałać dla dobra małoletnich.

Rozwód z orzekaniem o winie zwykle te wszystkie negatywne emocje rozbudza i między małżonkami dochodzi do takiego zaostrzenia konfliktu, że później na żadnej płaszczyźnie nie potrafią osiągnąć konsensusu, również w sprawach dotyczących dzieci. W takich przypadkach praktycznie każda konfliktowa sytuacja kończy się w sądzie, a rodzice nie rzadko dzieci traktują jak kartę przetargową, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na dzieci i ich relacje z rodzicami.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż żądanie rozwodu z orzekaniem o winie z tego tylko powodu by zrobić na złość współmałżonkowi, w sytuacji, gdy brak jest przesłanek, aby winę przypisać, nigdy nie jest dobrym pomysłem, gdyż zwykle po takich postępowaniach zniszczeniu ulegają wszelkie pozytywne relacje, a jeśli małżonkowie posiadają wspólne dzieci, muszą pamiętać o tym, że ze względu na nie będą musieli ze sobą współdziałać i że w pewien sposób zawsze będą ze sobą związani, dlatego z korzyścią dla całej rodziny będzie rozwód bez orzekania o winie.

Dlaczego nie warto dążyć do rozwodu z orzekaniem o winie gdy nie ma przesłanek?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *